Ktoś nie zamierza zwrócić ci pożyczki? Znamy na to sposób!

Rynki walut i Forex
Egzystujemy w otoczeniu, w jakim różnego rodzaju pożyczki i kredyty nie przedstawiają żadnego novum. Korzysta się z nich powszechnie, co znaczy, że notorycznie dochodzi do sytuacji, w której kredytobiorca nie uiszcza należności terminowo.

odzyskiwanie długów
Jednakowo zdarza się, jeśli podpisujemy z kimś umowę z odroczonym terminem zapłaty. Co wtedy zrobić?
dokumenty w archiwizacji

Autor: Gunnar Bothner-By
Źródło: http://www.flickr.com

Pierwszym i fundamentalnym działaniem jest uformowanie katalogu osób prywatnych lub przedsiębiorstw zalegających z płatnościami. Taka długa lista dłużników jest skonstruowana dla określonego wierzyciela, ale często układa się ją i upublicznia (np. w sieci), zbierając dane (zobacz bazy konsumenckie) od różnych wierzycieli. Ta druga opcja daje szersze pole, jeśli idzie o diagnozę sytuacji konkretnego dłużnika. O ile przy przeglądaniu indeksu dłużników dostrzegamy, że ów człowiek czy też firma zalega z płatnościami w pięciu odmiennych miejscach, przypuszczalnie oszacujemy go jako mniej pewnego aniżeli takiego, jaki na liście nie figuruje albo tyczy się go tylko 1 wpis na niewysoką sumę. Odmienną drogą odbierania zadłużeń jest skorzystanie z usług speców.
Na każdym kroku powstają spółki windykacyjne, które zajmują się realizacją zobowiązań. Poniektóre same prowadzą spisy dłużników, inne skupiają się tylko na działaniach bezpośrednich. W praktyce zwykle skupują one zobowiązanie od pożyczkodawcy i w tej chwili same stają się wierzycielem tej kwoty. Sprawdzone odzyskiwanie długów tą drogą ma ten pozytyw, że jest stosunkowo ekspresowe.

Skoro windykator odkupuje od nas dane zobowiązanie, to inkasujemy finanse (sprzedaz dlugu firmie windykacyjnej) – a co najmniej ich część – od razu, co może stać się istotne dla funkcjonowania naszej firmy. Trzeba niemniej starannie przestudiować umowę, jak windykatorzy się z nami rozliczą.