Początki prowadzenia biznesu. Jak nie zwariować w gąszczu niewiadomych

W finansach
Każdego, kto decyduje się na założenie działalności, czeka szereg obowiązków, głównie tych finansowych. Z niektórych początkujący właściciel biznesu może sobie nawet nie zdawać sprawy. Posiadanie własnej księgowej przy prowadzeniu działalności to duży komfort. Nie tylko prowadzi nasza ewidencję i pilnuje terminowości wpłat i archiwizuje nasze dokumenty, ale również reprezentuje nas w sytuacji, gdy musimy tłumaczyć się przed urzędem skarbowym.

wyliczenia podatkowe

Autor: chrstphre ㋛ campbell
Źródło: http://www.flickr.com

Dla początkującego biznesmena na samym początku prowadzenia działalności do zrozumienia, wbicia sobie w głowę i zaplanowania jest wiele spraw. W wielu miejscach czekają też „naciągacze” – firmy oferujące za pewną opłatą wpisy do różnych rejestrów. Jest nam to zupełnie zbędne, jednak mamy prawo tego nie wiedzieć. Początkowo, po wpisaniu formy do rejestru inazwaniu jej (ze swoim imieniem i nazwiskiem), powinniśmy określić klasyfikację obszaru działania. Kod PKD wpisany jako pierwszy powinien precyzować główny obszar działalności firmy.

Niektóre firmy korzystają z prawa do zmniejszonej stawki ZUS prosto z tego źródła przez okrągłe 24 miesiące istnienia firmy. Dla początkującego przedsiębiorcy doskonałą wiadomością jest fakt, że przez pierwsze dwa lata prowadzenia biznesu księgowość będzie przygotowywać nam o kilkaset złotych mniejsze stawki ZUS do przelania. Następną kwestią są deklaracje VAT – następna strona. Początkujący biznesmen musi dowiedzieć się, czy zobowiązany jest zarejestrować się jako VAT-owiec, czy nie. Osoba zakładająca biznes o określonym profilu działalności, nie ma innej możliwości.

Pewne typy działalności są zwolnione z VAT-u, co trzeba koniecznie wiedzieć. Forma opodatkowania również jest bardzo istotna (np. podatek liniowy sporo więcej zobaczysz na tej stronie czy ryczałt), lecz trzeba wiedzieć, iż wybór formy opodatkowania zależy od wielu elementów – niektóre z form są adresowane do określonej grupy działalności. Można zmienić formę opodatkowania na dogodniejszą, lecz przedsiębiorca może tego dokonać raz do roku.

podatek

Autor: Wilson Hui
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości, istotne może okazać się zdobycie większej wiedzy w tej materii. Zagadnienia takie jak podatek liniowy, albo deklaracje VAT na początku mogą być nam obce. Pomocne może być zastosowanie specjalnego oprogramowania, jakie usprawni rachunkowość i pozwoli uniknąć wielu błędów. Jednakże śpimy naprawdę spokojnie, gdy naszymi sprawami księgowymi zajmuje się profesjonalista z wiedzą i udokumentowanym doświadczeniem.